Foorum Kodulehekülg Eesti Škoda Klubi

Viimati aktiivne: Mitte kunagi




Pole sisse logitud. [Logi sisse - Registreeri]
Mine lehekülje algusesse

Vasta
Kes saavad postitada? ja
Kasutajanimi   Soovid registreerida?
Parool:   Unustasid parooli?
Pealkiri:
Vormindamine:
Tavaline
Edasijõudnud
Abi

Sisesta rasvases kirjast teksti Sisesta kursiivis teksti Sisesta allajoonitud teksti Sisesta keskele joondatud teksti Sisesta link Sisesta e-maili aadress Sisesta pilt Sisesta koodi Sisesta tsiteering Sisesta nimekiri
Postitus:
HTML on Väljas
Emotikonid on Sees
BBkood is Sees
[img] kood on Sees
;) :P :o :mad:
:D :cool: :) :(

Keela emotikonid?
Kasutada allkirja?
Lülita BBkood välja?
Saa e-mailiga teatis vastustest?
    

Teema ülevaade
Suslik

 postitati 05.04.09 15:21
Minu arust on dieseli unetu öö küll seda väärt,et reeglid reegliteks,aga tähte ehk päris pooleks järama ei hakka.
Kui ikka juhtub,et koma, või punkt, või siis kasvõi tühik kogemata panemata jääb,et siis ehk ei tule vääramatult jumala ja moderaatori viha. Ehk saab nii,et see unetu öö oli meie kõigi hüvanguks....?:D
Rauda tuleb taguda,kuni see kuum on. See siin viimastel päevadel ainuke teema,mis kuigipalju aktiivne on.
diesel

 postitati 05.04.09 07:35
Teemasse ka veidi lisa. Mõtlesin pool ööd. Kuidas suhtutakse inimestesse, kes ei suuda vigadeta kirjutada. Pean silmas vaekirjutajaid ehk düsgraafikuid. Mul on mitu sellist tuttavat ja suguvõsaski esineb neid. Ja nende puhul pole tegemist tahtmise puudusega. Pigem võiks seda haiguseks pidada. Kas sellised inimesed saavad bänni? Või tambitakse lihtsalt maa sisse?
Ja mida peavad tegema näiteks setud või võrukesed või ...?
Tean õige paljusid, kes küll üritavad rääkida-kirjutada kirjakeeles, aga tahtmatult ja märkamatult tuleb sekka nii mõnigi murdesõna.
Eesti on küll väike maa, aga keeli on siin palju.
Kust maalt sallivus ää lõppeb ja karmid reeglid pihta hakkavad?
Või mil moel suhtutakse parasiitsõnadesse? Näituseks mina kipun sageli juttu alustama väljamaakeelse sõnaga well. See kuidagi külge jäänd ja sisse kasvand ja ei pane tähelegi, et säherdust sõna pruugin.
petst

 postitati 04.04.09 19:44
Vahest peab ka elementaarseid asju meelde tuletama :)
Pooldan ise ka korrektset keelekasutust. Pole vahet, kus juttu räägitakse. Väga kurb oleks kui netisläng saab võitu normaalse keelekasutuse üle.
diesel

 postitati 04.04.09 18:18
Vai kurja, nüüd läeb keeruliseks. Ma pruugin pisikesi tähti paljuski ehk harjumusest ja laiskusest, aga üsna sageli ka olude sunnil. Pooled postid teen igatsorti foorumitesse ju moblaga. Ühe käega hoian aparaati ja teisega siis toksin ühe sõrmega. Suur täht tahab kahe nupu korraga mudimist ja vot ei paendu vanainimese töntsid sõrmed enam nõnna heaste, et asi vaevata sujuks.

A eks ma siis katsu, kuigi ilmsesti unustan selle kähku ää, kuna mälu pole ka enam endisaegade tasemel.
:)
Suslik

 postitati 04.04.09 17:42
Tegelt ju tore,kui tekib diskussioon. Minul näiteks olid koolis kõik humanitaarained eeskujulikud,kuid kuna arvutiõpetust polnud,siis arvutikiri vähe lonkab. Need problemaatilised tühikud nimelt. Käsitsi kirjutades ju tühikut pole. Ainuke eneseväljendamise koht seesama foorum siin,nii et roostes see kirjutamise värk.
reFFLex

 postitati 04.04.09 15:30
Tsitaat:
Algselt postitas: lare
Tahtsin juhtida tähelepanu meie foorumi teisest rahvusest kasutajatele. Palun ärge jätke oma postitusi tegemata, kui tunnete, et eesti keele grammatika üle jõu käib. Me saame sellest aru. Ega eestlastelgi koolis 14 käände selgeksõppimine mingi meelakkumine polnud. ;)

Üldiselt saab hetkega aru, kas kirjutaja emakeeleks on eesti või mõni muu keel. Eestlasele peaks olema auasi väljendada ennast kirjakeeles nii korrektselt, kui vähegi oskab. Kirjakeeles eneseväljendust peetakse küpsuskirjandi näol üheks primaarseimaks näitajaks, kas keskkoolilõpetaja on saavutanud piisava arenguastme või ei.

Selline mõte, et fhähh - see ju mingi pohh foorum - siin võin kirjutada kasvõi ilma ühtainsat punkti kasutamata - küll aru saadakse, pole küll normaalne suhtumine. Et kui mingit "ametlikku" kirja kunagi kirjutama juhtun, siis teen kõik viimseni korrektselt, muid kirjutisi tehes aga pole tarvis ühesti keelereeglist lähtuda.

Suslik - vigaselt kirjutatud teksti lugedes mina näituseks ei otsi spetsiaalselt vigu - need hakkavad ise silma. Kui neid rämepalju on, igas lauses nt, siis on teksti lugemine ebamugav. Lisaks on puuduvate kirjavahemärkidega tekstist sageli raske arugi saada. Et mida see autor nüüd mõtles.

Suure ja väikes algustähe kasutamise osas ei ole mina selle reegliga ühte meelt. Kui tekst muidu loogiline ja loetav on, no mis seal vahet, kas laused algavad kirjutajal suure või väikse tähega! Kui muidugi KÕIK laused on suure och väikese algustähega. Läbisegi kasutades on jälle jama majas.

Eniveis - elementaarseid eesti keele kirjakeele reegleid tuleb tunda ning kasutada ükskõik kuhu endast kirjutist maha jätad. Kasvõi Delfi peldikuseinale. Kehtib see eesti keelt emakeelena kõnelevate tegelaste kohta, teistele mõistagi mööndustega.
lare

 postitati 04.04.09 14:04
Tsitaat:
Algselt postitas: reFFLex
larest rääkides - ega temagi (varasemad :D) postitused just selle tühiku kasutamise korrektsuse osas teab mis hääd pole olnud...
Inimlooma eristab teistest loomadest võime õppida.

reFFLex, nagu näed, olen ma arenemisvõimeline. :D

Tahtsin juhtida tähelepanu, meie foorumi teisest rahvusest kasutajatele. Palun ärge jätke oma postitusi tegemata, kui tunnete, et eesti keele grammatika üle jõu käib. Me saame sellest aru. Ega eestlastelgi koolis 14 käände selgeksõppimine mingi meelakkumine polnud. ;)
Suslik

 postitati 04.04.09 14:00
Ega kui muud pole teha,kui tühikuid otsida,siis lisan need,
mis vahepeal puudu olnud.



Loodan,et sellest kolmest reast väheks ajaks piisab?:D
Ega ma väitnudki,et diesel kirjavigu teeb. Lihtsalt suuri tähti pole,aga vähemasti minu arust pole see probleem.
reFFLex

 postitati 04.04.09 05:40
Tsitaat:
Algselt postitas: Suslik
Andke mulle nüüd andeks, aga lihtsalt ei saa jätta norimata. Kuna enamus meist käis koolis siis, kui arvutid olid vaid NASA-s, siis tühikute teema ehk vähe üleliigne. Pealegi ei saa ma aru, mismoodi ei või lõigu lõpus peale punkti tühikut olla ja kes üleüldse teeb kindlaks, kas see seal on.:D
Reeglid, seadused ning normid ju toredad asjad, kuid need ei tohi pärssida niigi aeglasetoimelist infovahetust. Minu arust on keeleliselt meie foorum suhteliselt eeskujulik.
Oleks siiralt kahju, kui korrektuuri tõttu jääks tulemata mõni diesel`i maalähedases vormis mõtteavaldus. :(

Oi dieseli korrektselt vormistet postitusi ei pea ilmaski parandama - tema lihtsalt ei tee selliseid vigu. Mis sellest, et tema õppis emakeelt samuti palju aastaid enne arvutite lihtrahvale kättesaadavaks saamist. Mitte kuidagi kohe ei saa vigasteks lugeda tema kasutatavaid vigursõnu - need tema kirjaükkide lugemise ERITI mõnusaks teevadki.

Meie foorum - muide - ei ole kaugeltki mitte eeskujulik siia tehtatavate postituste keelelise korrektsuse poolest. Tavaliselt olen ma vastavaid õigusi omava inimesena teinud siin-seal keelekorrektuuri, kui miski on silmale väga valus tundunud või ilma minupoolsete kirjavahemärkide lisamiseta ei ole originaaltekstist võimalik arugi saada. Eelkõige teen ma parandusi totaalselt mittemidagiütlevatesse teemapealkirjadesse.

Meie foorumikeskkonda on lisandunud hea mitu sellist tegelast, kes ei suutnud eesti keele õigekirja kõige algsemalgi tasemel (komade, punktide jm kirjavahemärkide; suure algustähe, sõnaortograafia ja kõikvõimalike muude reeglite osas) kooli ajal ära õppida. NASA ja arvutite kasutamise omavahelisele seosele viitamine on siin suisa pointless. Sina, Suslik viimatinimetatud kategooriasse ei kuulu - tegelikult pole ma sinu postitustes varasemalt täheldanud nii palju tühikuvigu, kui siinses. Loe kokku, mitu erinevust leiad enda originaalteksti ja minu postitusele eelneva teksti võrdlemisel ;)

Selgituseks tühikute kasutamise reegli, st lare esmapostituses sisaldunud 4. reegli kohta - "Kirjavahemärgi järel on alati tühik. Erandiks on lõigu või jutu lõpp (kus ei pea tühikut olema)" Kui aga see seal on, siis ei ole see esiteks lugejale näha ning teiseks ei ole tühiku lisamine lõike lõpetavatele lausetele suurem asi reeglite vastu eksimine. larest rääkides - ega temagi (varasemad :D) postitused just selle tühiku kasutamise korrektsuse osas teab mis hääd pole olnud...

Inimlooma eristab teistest loomadest võime õppida. Nüüd, mil neli elementaarset reeglit on kirja pandud, ei tohiks need ühe korra läbi lugenud inimesele enam olla probleemiks enda tehtava postituse uue pilguga läbilugemine ning tehtud kirjavigade parandamine enne teemale vastamist.

Mind näiteks ajab õkva marru, kui näiteks riigiametites, kus nõutakse eesti keele oskust kõrgtasemel, koostatakse kirju ja dokumente vahel suisa algklasside õpilase kirjaoskuse tasemel. Ja keegi ei tee midagi märkamagi, rääkimata resoluutsest nõudmisest vead ära parandada. Kõige markantsemaks näiteks on näiteks minu asutuse asjaajamiskord, mille eesmärgiks on kehtestada ühtsed nõuded kõikvõimalike dokumentide vormistamisele, kirjade koostamisele jne, kuid mis ise on otsast otsani vigu täis. Ja mitte üksikuid "näpukaid", vaid süstemaatiliselt tehtud vigu.
No kus kurat siis veel kõrgtasemel eesti keelt peaks kasutatama, kui isegi mitte riigi kõrgemates instantsides! Kas siis ainult presidendi kantselei kohustuseks on absoluutselt korrektset keelt kasutada, on tekkinud minul küsimus :o

Kriitika, ennekõike enesekriitika juhtudel, mis puutuvad emakeele korrektsesse kirjutamisse ükskõik millisesse dokumenti, foorumisse vms on IGAL üksikul juhul 100% õigustatud. Kui teine inimene ei viita tehtud vigadele ning ise neile ei oska/taha tähelepanu pöörata, siis eesti keele üldine oskuse tase meie rahva seas liigub üha allapoole. Ei tasu arvata, et ainsad, kes tohtisid sellistel teemadel kriitikat evida, olid sinu emakeeleõpetajad alg-, kesk ja võibolla ka ülikoolis.
Suslik

 postitati 03.04.09 20:06
Andke mulle nüüd andeks,aga lihtsalt ei saa jätta norimata. Kuna enamus meist käis koolis siis,kui arvutid olid vaid NASA-s,siis tühikute teema ehk vähe üleliigne. Pealegi ei saa ma aru,mismoodi ei või lõigu lõpus peale punkti tühikut olla ja kes üleüldse teeb kindlaks,kas see seal on.:D
Reeglid ja seadused, ning normid ju toredad asjad,kuid need ei tohi pärssida niigi aeglasetoimelist infovahetust. Minu arust keeleliselt meie foorum suhteliselt eeskujulik.
Oleks siiralt kahju,kui korrektuuri tõttu jääks tulemata mõni diesel`i maalähedases vormis mõtteavaldus. :(
lare

 postitati 03.04.09 11:48
Tegin selle teema sellepärast, et ennetada võimalikku foorumi keele risustamist, mida on kohata teistes Eesti VAG grupi foorumites ja ka mujal. Arvan, et ennetustöö on tunduvalt tõhusam, kui hilisem ravi. Audiklubi foorum proovib hetkel seda reeglites olevat nõuet foorumis rakendada.
Kuna meie foorumi kasutajatega pole veel suuremat probleemi, siis ei teinud ma seda teemat kellelegi näpuga näidates. Aga hakkame sellele suuremat tähelepanu pöörama ja vajadusel postitusi parandama.

Allolev tekst on suures osas kopeeritud kasutaja Black vastavast postitusest Audiklubi foorumist:


Reeglitest tulenevalt on foorumi keel ametlik kirjakeel vastavalt ametlikele õigekeelsusnormidele.

Toon siin ära meie poolt nõutavad normid:

1. Lause algab suure tähega.
2. Lause lõpeb punkti, küsimärgi või hüüumärgiga.
3. Kirjavahemärgi (peamiselt punkti ja koma) ees ei käi tühikut (näide ,kuidas ei tohi olla). Erandiks on mõttekriips.
4. Kirjavahemärgi järel on alati tühik (näide, kuidas peab olema). Erandiks on lõigu või jutu lõpp.

Kui kõik need on täidetud ja sõnastus enamvähem loogiline, on postitus ka loetav ja meie foorumi nõuetele vastav. Püüdke palun seda ka kasutada! Me ei nõua filigraanset grammatikat, kuid palun püüdke end väljendada vähemalt vastavalt oma oskustele! Püüdlikkus väljendab elementaarset viisakust lugeja vastu.

Mine lehekülje lõppu


XMB Škoda Club Edition
Arendanud Aventure Meedia & XMB Grupp © 2002-2010
Täiendanud indro & diversion @ 2002-2016
Eesti Škoda Klubi ei vastuta foorumis tehtud postituste eest.
[Päringuid: 22]
[PHP: 67.1% - SQL: 32.9%]